Šanca na kvalitné vzdelanie pre deti

14.07.2015 16:32

"Aby raz všetky naše deti mali vzdelanie, ktoré im dá šancu v živote uspieť." To je vízia prestížneho medzinárodného programu Teach for Slovakia, ktorý som mala tento rok možnosť spoznať bližšie. Projekt, ktorý sa snaží prilákať motivovaných mladých ľudí do základných škôl, pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky A. Kisku a vtedajšieho ministra školstva (súčasného predsedu parlamentu) P. Pellegriniho, začal písať svoju históriu na Slovensku v roku 2014. 

7. júla 2015 bol zahájený už jeho druhý ročník aj za podpory súčasného ministra školstva Juraja Draxlera. Ako človek podporujúci myšlienku aj víziu programu som mala tú česť, slávnostného  podujatia sa zúčastniť. Potešilo ma to o to viac, že jednou zo škôl, ktorá sa v druhom ročníku stane súčasťou tohto skvelého programu, je aj ZŠ na Záhoráckej ulici v Malackách. Škola investuje čas a energiu do vytvárania kvalitných vzťahov aj prostredníctvom školskej a rovesníckej mediácie. 

Nedávno som Stanislavovi Boledovičovi, riaditeľovi Teach for Slovakia položila otázku: Prečo je pohľad ľudí zvonku pre školy tak dôležitý? Jeho odpoveď ma presvedčila, že vždy má zmysel investovať energiu a čas do napĺňania zmysluplných vízií. Teach for Slovakia ich určite má. 

Odpoveď S. Boledoviča: "Keď prídu mladí absolventi biznisu, práva či politológie prostredníctvom programu Tech for Slovakia do škôl, prinášajú tam nové pohľady ľudí, ktorí sa pohybovali v mimoškolskom prostredí. Môžu byť pre lídrov školy inšpiráciou i pomocou pri hľadaní ciest, čo a ako by sa dalo zlepšiť. Často ich vzdelanie v nepedagogickej oblasti je pre vedenie školy cenné pri príprave projektov či právnych zmlúv. Druhý dôležitejší efekt je, že ľudia z Teach for Slovakia po dvoch rokoch si odchádzajú budovať svoje kariéry napríklad do médií, biznisu či politiky. To, že niekto zvonku príde do vnútra, je dôležité, ale rovnako dôležité je aj to, že ten niekto zvnútra odíde raz von. Za dva roky mali títo ľudia možnosť spoznať kultúru školy, problémy škôl a vďaka tomu, že sú na školách ako hostia, keď odídu, môžu sa stať mostom medzi školou a svetom. Školy tak získajú spojencov v oblastiach, ktoré hrajú významnú rolu vo formovaní budúcnosti školstva."

Dušana Bieleszová, mediátor

Zdroj rozhovoru: Manažment školy v praxi č. 5/2015, Wolters Kluwer, s.r.o., celé znenie na www.direktor.sk

Fotografie: Fotogaleria NR SR, https://www.nrsr.sk/web/?sid=photoUdalosti

Späť