Spojená škola v Prakovciach - stretnutie s pedagógmi

30.08.2016 23:02

Prvé stretnutie s pedagógmi pred začatím školského roka 2016/2017 spojilo nové vedenie Spojenej školy v Prakovciach s tréningom zameraným na riešenie konfliktov a skvalitňovanie vzájomnej komunikácie v tíme. 

Počas tréningu si učitelia, majstri odbornej výchovy urobili "inventúru" dôležitých hodnôt v živote, učili sa prijímať pozitívnu aj negatívnu spätnú väzbu. Hovorili sme o pocitoch v konfliktných situáciách, pomenovali najčastejšie témy napätia v pedagogickom tíme. V sebareflexii sme hľadali spoločné a odlišné znaky medzi kolegami v tíme, riešili sme obranné mechanizmy, ako ich vnímať, ako sa k nim z času načas vrátiť. Uvažovali sme nad tým, čo učiteľov spája, čo ich môže rozdeĺovať, pomenovali sme prekážky spolupráce, zadefinovali znaky dobrého tímu. Hovorili sme o skupinovej dynamike, aj o faktoroch ovplyvňujúcich priebeh konfliktu, ako sú povahové vlastnosti, prijaté hodnoty, dĺžka vzťahu, generačné rozdiely, odlišné sociálne prostredie, pretrvávajúci stres, dlhodobá frustrácia, silné ambície, zmysel pre precíznosť, ale aj prítomnosť „divákov“ v konflikte, resp. ich necitlivé vtiahnutie do témy. 

Spätná väzba

"Som nadšená, vysoká odborná úroveň, presne šité na problémy školy, páčilo sa mi, že mediátorka dokázala vtiahnuť do aktivít aj konfliktných a problémových ľudi, ktori sa pozitivne naladili...mám veľmi dobré pocity z momentalnej situácie na pracovisku...viacerí sa otvorili a začali medzi sebou komunikovať...." PaedDr. Drahoslava Vaščáková, riaditeľka školy

"Bolo to na veľmi vysokej odbornej úrovni, veľmi pekne a citlivo podané.....kľudne ...pokojne... "

"Nikdy som nič také nezažila, boli tam veľmi pekné aktivity, videa boli velmi emotívne. Páčila sa mi aktivita so stoličkami...kde išlo o súdržnosť kolektivu."

"Bolo to veľmi citlivé.....dôležité je, ze sme si uvedomili, že sa nemáme v živote báť rozprávať a pýtať...lebo sme boli zvyknuti sa nič nepýtať...poznali sme odpoveď dopredu ...alebo sme sa radšej nepýtali."

 

om nadsena, vysoka odborna uroven, presne site na problemy skoly, pacilo sa mi ze mediatorka dokazala vtiahnut do aktivit aj konfliktnych a,problemovych ludi, ktori sa pozitivne naladili...mam velmi dobre pocity z momentalnej situaci na pracovisku...viaceri sa otvorili a zacali medzi sebou komunikovat.....